promos
Dedicated Server Nedir?
Dedicated serverlarda, diğer sunucu türlerinden farklı olarak yazılımsal ve donanımsal bütün kaynaklar, paylaşımsız olarak tek bir kişiye ya da şirkete tahsis edilir. Bu anlamıyla, dedicated server sahibi olduğunuzda bu sunucunun ram, disk, işlemci, bant genişliği gibi kaynaklarının tamamı sadece sizin kullanımınıza verilir.

* Bilgi Almak için İrtibat Numarası:

0216 234-37-37

Dedicated Server Türleri

Başlangıç Seviye Dedicated Server

ram, disk, işlemci, bant genişliği gibi kaynakların daha fazla olduğu, web sitesi trafiğinin ve kaynak ihtiyaçlarının arttığı durumlarda, daha yüksek performans elde etmek için tercih edilen başlangıç seviye dedicated (fiziksel) sunuculardır. Genellikle tek işlemcili olarak servis edilirler.

Yüksek Performanslı Dedicated Server

Başlangıç seviye dedicated sunucuların performansının yetersiz kaldığı, çok yüksek oranlarda trafiğe sahip web siteleri için bir üst kademe olarak kullanılan, bu özelliklerinin yanı sıra sanallaştırma teknolojisi uygulanması için de uygun kiralık sunucu hizmetleridir. Genellikle çift işlemcili ve donanımsal raid kartlı sunuculardır.

control panel
Bantwidth Dedicated Server

Canlı yayın gerçekleştirilen ya da video, mp3 vb. formatlarda dosyalar barındırılan web siteleri için yüksek bant genişliği aralıkları sunan, dedicated server hizmetleridir. Özellikle eş zamanlı transcoding şeklinde video formatının değiştirildiği işlemlerde yüksek işlemci gücü gerekmektedir.

control panel
Application Dedicated Server

Uygulama geliştiricilerin, web uygulamalarını barındırabilmeleri, bu uygulamalara yönelik uygun kaynak düzenlemelerini gerçekleştirebilmeleri ve kurumsal kullanıcıların ERP, CRM vb. çözümleri için tercih edilen dedicated sunuculardır.

control panel
Database Dedicated Server

MySQL, MS SQL vb. veri tabanları üzerinde çalışmalar gerçekleştiren kullanıcılara, bu çalışmalarına uygun yapılandırmalar ile yüksek performans sunan dedicated serverlardır. Application (uygulama) sunucuları genellikle bu sunuculara bağlıdır.

control panel
Server Mirroring Dedicated Server

Verilerin aynı yapılandırmaları paylaşan, farklı iki sunucuya yansıtılması ve kopyalanması prensibine dayalı sunuculardır. Veri aktarım işlemi gerçekleştiğinde sunuculardan herhangi birisine aktarım yapılır ancak veriler senkronize bir şekilde diğer sunucuya da kopyalanır.

Dedicated Serverların Avantajları


· Tüm servisler aynı sunucu üzerinde çalışacağından, sunucu problemlerinde mevcut bütün servisler etkilenir. Bu anlamda dedicated serverlar, iş devamlılığı açısında bulut sunuculara oranla daha zayıftırlar.
· Hızlı bir şekilde kaynak artırımı mümkün olmadığı gibi kaynakları azaltmak da çok tercih edilmemektedir. Bu işlemler gerçekleştirilmek istenildiğinde sunucuların bir süre kapalı kalması gerekmektedir.
· Dedicated serverlarda sunucunun tam imaj yedek alınması ve yedekten geri dönülmesi konusunda geçmişe oranla önemli geliştirmeler yaşanmasına rağmen halen bulut sunucularda olduğu kadar hızlı ve verimli işlemler söz konusu değildir.

Demomuzu denemek ister misiniz?